За очертаване на определени тенденции в демографското развитие на община Дупница се проследява протичането на демографските процеси в периода 2007-2017 г. Тези процеси имат пряко отношение към устройственото планиране и са важен фактор за изработване на ОУПО. На тяхната основа е разработена и прогнозата за демографско развитие на общината.
Броят на населението в Община Дупница по данни от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО4 ) към септември месец на 2017 г. възлиза на 44 599 души (жители с постоянен и настоящ адрес в населеното място). По брой на населението 33-то място от всички 265 общини. Тук живее около 0.6% от населението на България. В област Кюстендил Община Дупница е на 2-ро място, след община Кюстендил, като 32% от областта живеят на територията на Дупница. На територията на общината най-голям е броят на жителите на гр. Дупница – 34 869 души, следван от този на С. Яхиново – 1 845 и С. Крайници – 1673.
Съгласно предоставените данни от Националния статистически институт (НСИ) в края на 2016 г. (31.12.2016) на територията на община Дупница живеят 40 789 души. Към същата дата по данни на ГРАО лицата с постоянен и настоящ адрес в населеното място на територията на общината са 44 709 души. Разликата от 3 920 души се дължи на факта, че тези лица подържат своята адресна регистрация на територията на общината, но в по-голямата част от годината не живеят тук. Това са собственици на имоти или членове на домакинства със собствени имоти. Предвид факта, че настоящия демографски анализ се извършва с цел планиране устройството на територията, за неговите цели се възприема следния подход.
Общината се характеризира с висока степен на урбанизация, като през 2017 г. 78 % от населението живее в общинския център – гр. Дупница, а едва 22% в селата разположени на територията на общината. Броят на населението на община Дупница по населени места дава възможност те да бъдат отнесели в следните групи по отношение на градоустройствената класификация на селата.
В края на 2016 г. броят на жителите на община Дупница формира 33% от населението на област Кюстендил, 1.90% от това на Южен Централен район (NUTS 2) и 0.6% от населението на национално ниво.
Нивото на урбанизация в община Дупница е малко – по високо от средното за страната и за област Кюстендил, но е значително по-ниско от средното ниво в Югозападен район за планиране, предвид факта, че районът обхваща и Столична община. Динамиката в броя на населението на общината за последните 19 години, се характеризира със значително увеличение в периода 2000- 2003, когато в цялата страна е отчетен „бум в раждаемостта“ и силно изявен спад след 2009 г. поради икономическата криза в страната и Европа, чиято тенденция се задълбочава през следващите години в резултат от отрицателните естествен и механичен прираст.
Броят на населението е резултативен показател от съвкупното влияние на естественото и на механичното движение на жителите. С цел да се изготви прогноза за динамиката на населението на територията на община Дупница през следващите години е необходимо да се анализират историческите данни на тези два показателя. Естественото движение на населението е резултативна величина от раждаемостта и смъртността на населението. Състоянието на раждаемостта е един от индикаторите за демографската характеристика на населените места и териториалните единици. Естественият прираст на населението на община Дупница за периода 2010 – 2016 г. е отрицателен, с ясно подчертана тенденция за намаляване на броя раждания през целия период. През 2010 г. намаляването на броя на населението се дължи на -0.6% естествен прираст, докато през 2016 този процент е вече -1%. Тенденцията на територията на областта е идентична, с малко по завишени показатели в сравнете с тези в общината. Спадът в броя на населението на територията на област Кюстендил през 2016 се дължи на -1.32% естествен прираст.
Механично движение на населението е резултат от заселванията и изселванията към и от общината. Статистическите данни показват, че броят на изселилите се надвишава броя на заселените лица. Общо за анализирания период в общината са се заселили 3229 лица, а общият брой на изселилите се е 5687. Средногодишно от общината се изселват по 810 д, а се заселват по 460 д. За анализирания период се очертава тенденция на засилени миграционни процеси извън общината, те са близки по стойности със средните за област Кюстендил. Същевременно на механичния прираст община Дупница дължи спад в броя на населението средно годишно около -0.6%
Разгледаните данни за причини и възрастови групи, показват, че механичното движение на населението в областта, респективно и в община Дупница, се дължи основно на миграцията на млади хора (19-39 г.), търсещи както образование (предимно Висше), така и по-добри перспективи за себе си и семействата си, включително: жилищен фонд; достъп до по-добро здравеопазване и социални услуги; възможности за развитие и по-високо заплащане. Намирането на работа е процес следващ миграцията, а не причина. Предвид, че средната възраст на майката при раждане през 2016 г. в община Дупница, по данни на НСИ е 26-27 г., тенденцията за спад на броя на ражданията е логично следствие на миграционните процеси.
Анализите на статистическите данни за броя на населението на отделните населени места за разглеждания период показва, че всички населени места в общината (с изключение на С. Баланово) се обезлюдяват. Видно е, че темповете на нарастване на броя на населението на общината и на общинския център (гр. Дупница) за анализирания период са отрицателни. Като стойности темповете за общинския център са незначително по-ниски от тези на общината, което показва, че гр. Дупница се обезлюдява с относително по –ниски темпове от останалите населени места.
След откриването на магистрала „Струма“ (ЛОТ 2 „Долна Диканя – Дупница“ през юли 2013 г. и ЛОТ 3 „Дупница-Благоевград“ през октомври 2015 г.) община Дупница практически се превърна в сателит на Столична община. Времето за транспорт от между двете общини се съкрати с 38-42%. Въпреки това, съгласно официалните данни както от НСИ, така и от ГРАО не се демонстрира сериозно забавяне в миграционните процеси. За съжаление тези данни не предоставят ясна картина за един друг демографски процес, важен от гледна точка на устройството на територията, който бе предизвикан от откриването на тези два участъка на магистралата, а именно увеличаване на лицата с временен престой на територията на общината след закупуване на собствен имот (най-често къща/вила с дворно пространство). Тези души, основно от Столична община не са регистрирани като жители на община Дупница, въпреки това обитават собствените си имоти средно между 70 и 150 дни годишно (по време на официалните неработни дни), бягайки от големия град и постоянните си жилища. Това са най вече хора на възраст над 39 години търсещи спокойствие, земеделски продукти произведени в малки стопанства, възможности за активни дейности на открито, като туризъм, риболов, и др. Този процес, не допринася за увеличаване на естествения прираст на населението на общината, но забавя хода на постепенното обезлюдяване, компенсирайки частично отрицателния механичен прираст.
Прогнози за динамиката на населението в община Дупница до 2040 г., разработени на базата на данни от ГРАО за периода 1998 – 2017 г.