Образованието в Община Дупница е представено от детски заведения за деца до предучилищна възраст, учебни-общообразователни и специални заведения за средно образование.
Детски градини
6 целодневни детски градини и 7 обединени детски заведения предлагат образователни услуги и възпитателна грижа за децата от 3 до 6 години в община Дупница през учебната 2013/2014 г. по данни от Регистъра на детските градини, училищата и обслужващите звена на Министерство на образованието и науката. На територията на общината са разположени 48% от детските градини с 33% от всички места в област Кюстендил по данни на НСИ за 2013 г. На фона на тенденцията за намаляване броя на детските градини в областта, в община Дупница през учебната 2013/14 отново отваря врати новопостроената сграда на 1 ЦДГ в гр. Дупница. В града са разположени 3 от обединените детски заведения и 6 целодневни детски градини. 4 обединени детски заведения осигуряват предучилищно образование и педагогическа грижа за децата в селата Бистрица, Джерман, Крайници и Яхиново, а една целодневна детска градина – в с. Червен брег. Обединено детско заведение № 2 в град Дупница има свой филиал в с. Самораново. В периода 2008 – 2014 г. средногодишното увеличение на броя на децата в детските градини е от 3.4%. Тенденцията се наблюдава на областно, регионално и национално ниво във връзка с изложената причина. Нарастващият брой деца определя и нарастването на броя групи в детските градини – от 55 в началото на посочения времеви период на 58 за учебната 2013/2014 г. Увеличава се и броят деца на един учител в детските градини и обединени детски заведения – от 13 в учебната 2008/09 г. на 15 в учебната 2013/14 г. По този показател общината е над стойностите за областта, региона и страната. На този фон броят места на 100 деца в общината намалява с 22 места след учебната 2012/2013 г. и в учебната 2013/14 г. е 96.6. По този показател общината е под средните стойности за област Кюстендил – 108.3 и страната – 101.7. Детските градини имат необходимост от разширяване, за да поемат желаещите деца. Сградите на детските градини и повечето училища в града са ремонтирани и са в добро състояние, необходимо е да се реабилитира площадковата инфраструктура на всяка една от тях.
Училища
Децата от 6 до 18 години в община Дупница могат да получат призната степен на образование в 16 учебни заведения действащи към 2014 г. на територията на общината или над 33% от учебните заведения на територията на област Кюстендил. 8 от тях са основни училища, които осигуряват обучение и образование в начална и основна степен. 3 от основните училища са в селата Яхиново, Крайници и Самораново. Останалите 5 са на територията на града, която покриват относително равномерно. Образователната мрежа на Дупнишка Община се съставлява още от 13 основни и общообразователни училища на общинско финансиране, 5 професионални гимназии на държавна издръжка, Висш педагогически колеж “Св.Иван Рилски”, Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа “Олга Стоянова” и множество частни езикови школи и такива за подготовка на водачи на МПС.
В общинските училища се обучават 3 359 деца, а в средните професионални 1 247 ученика. В системата на образованието работят около 500 човека. В този си вид, образователната система на територията на общината осигурява достъп до начален, основен и среден (общообразователен и професионален) етап на образование, както и възможности за професионална квалификация след завършено средно образование. На територията на общината и областта няма регистрирано висше училище. Най-близките такива са разположени в Благоевград, Перник и София. Тенденцията за общо намаление броя на учениците, както в страната, региона и областта, може да се наблюдава и на територията на община Дупница в периода 2000 – 2014 г. Това показва съпоставка между данните на НСИ за периода 2008 – 2014 г. и данните в аналитичната част на изпълнения План за развитие на община Дупница в периода 2005 – 2013г. Тенденцията за ръст в броя на децата в детските градини подсказва, че проблемът в училищата ще бъде смекчен. Констатирана е необходимостта от въвеждане на мерки за подобряване на архитектурната среда и предоставяните услуги за хората с увреждания, както в основните училища, така и в гимназиите.
Извън системата на народната просвета, жителите на община Дупница могат да придобиват и подобряват чуждоезиковите си умения в четири центъра – езиков център „Алфа”, школата за чуждоезиково обучение към читалище „Зора”, училища „Европа” и езиковите курсове към Териториалната организация на НСТ – Дупница. Според регистъра на Националната агенция за професионално образование и обучение, в община Дупница има 7 центъра за професионално обучение с актуална регистрация, където жителите на общината, навършили 18 години, биха могли да подобрят или сменят професионалната си квалификация, както и да придобият ключови компетентности за текстообработка, работа с компютърна техника, общуване на чужди езици. Няма регистриран център за информация и професионално обучение, който би могъл да се ползва от младежите на възраст под 18 години в областта на професионалното ориентиране и първите стъпки в професионалното им изграждане. Центровете за професионално обучение са място за валидизиране на знания и умения придобити чрез неформално или самостоятелно обучение. Тенденцията в началото на новия програмен период е за разкриване на още центрове за професионално обучение на територията на общината (на различен етап има процедури за лицензиране на 3 нови центъра за професионално обучение). Една от причините за интерес към предоставянето на такъв тип образователни услуги са финансовите възможности, които дават мерките по ОП „Развитие на човешките ресурси“. Неправителственият сектор и читалищата са източник на възможности за неформално и самостоятелно учене при младите хора и децата. В Дупница функционират 7 школи за формиране на знания и умения в областта на музикалното, танцовото, изпълнителското и изобразително изкуство: 4 от тях – по изобразително изкуство, класически и спортни танци, фолклорни танци и пиано, действат в читалище „Зора 1858“. В града се развиват още школа за спортни танци „Фантастика“, за съвременни танци и брейк „Денс машийн“ и диско балет „Вива“ към читалище „Христо Ботев“ в гр. Дупница.