Градоустройствени характеристики на населените места – йерархизация и основни проблеми на жизнената среда
Градоустройствените планове от първоначалния период на социалистическото развитие на България имат общи характерни черти. В повечето случаи те предлагат идеи, но те не са свързани с живота и с различните нужди на строителството. По това време не е имало и възможност планове да бъдат изработени на научна основа, с която да се предвижда реалното развитие градовете в перспектива, тъй като плановото стопанство е още в началото на своето развитие, отразяват индивидуалния подход, личните възгледи и компетентността на своите автори. Но този период все още не е разгърнато широко строителство и градоустройствените планове фактически не се изпoлзват за насочване и регулиране на строителната дейност.
Селищната мрежа в Общината обхваща 17 населени места – един град – Дупница и 16 села. Създаденият дисбаланс между урбанистичния облик на градът и селата в община Дупница се дължи на демографските и функционални характеристики. – 7 кметства: С. Баланово, С. Бистрица, С. Джерман, С. Крайници, С. Самораново, С. Червен брег и С. Яхиново; – 9 кметски наместничества: С. Блатино, С. Грамаде, С. Делян, С. Дяково, С. Крайни дол, С. Кременик, С. Палатово Община Дупница е определена като втора категория община със заповед № РД-02-14- 2021 от 14 август 2012 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството за класифициране на административно-териториалните и териториалните единици в Република България. Община Дупница обхваща землищата на 9.3% от населените места, 5% от кметствата и 33% от населението на област Кюстендил.
Земеделските площи доминират в община Дупница – те съставляват 62.4% от цялата й територия. 41.6% са обработваемите земеделски площи. Горите са вторият тип територии, които преобладават в ареала – 26%. Населените места и другите урбанизирани площи заемат 5.6% от повърхността на община Дупница, а териториите за добив на полезни изкопаеми – 3.5%. Водните течения и площи съставляват 1.5%, а терените за транспорт и инфраструктура – 0.8%.
Общината е силно антропогенизирана територия (72.4% дял на териториите с антропогенен натиск), което трябва да се има предвид при оценката на всеки вид интервенция в средата, тъй като това пряко влияе върху качеството на живот на местната общност и оттам – на възможностите за удържане на местното население и привличане на качествен човешки ресурс отвън.