В Дупница функционира общински исторически музей и две къщи-музеи – на Станке Димитров и на Жельо Демиревски. Общинският исторически музей е създаден с решение на Общинския съвет от 8 май 1992 г. и разполага с архив от 7 442 движими паметници на културата. В общински музей работят трима уредници, 1 старши специалист „Издателска дейност“, уредник в изложбена зала „Джамията“ и организатор на изложби. Екипът се управлява от директор. Общинският музей няма действаща експозиция и не отчита приходи и постъпления поради липса на експозиционна площ. Институцията ползва помещения в сградата на Младежки дом – Дупница. Експертите му участват в множеството спасителни археологически операции по трасето на магистрала „Струма“, както и в местността „Кулата“. Етнографска експозиция действа в къщата музей „Жельо Демиревски“. Обектът е обновен в рамките на проект „Планините си подават ръце“ по програма „Добросъседство“ с Република Македония през 2007 – 2008 г. Ползва се като място за културни събития в града. Къщата музей на Станке Димитров изпълнява функциите на фондохранилище на Общински музей и Общинска художествена галерия към момента. Доколкото и двете сгради са образци на градската архитектура в България от началото на ХХ век, които естествено се вписват в архитектурната среда на града, и са обвързани със значими за комунистическото движение в национален и международен мащаб лица, включването им в интерпретативни туристически и образователни проекти обвързано с ползването им за експозиционни площи е гъвкаво решение на основния проблем пред музейното дело в Дупница. Ключов проблем пред общинския музей и музейното дело в община Дупница е липсата на отговаряща на съвременните изисквания музейна сграда и свързаните с това експозиционни площи, необходимото съвременно техническо оборудване, пособия и материали за съхраняване, обработка, реставрация и експозиция на предметите с историческа, културна и познавателна стойност. Този проблем съществува повече от две десетилетия и еднозначното му решаване е повече от необходимо.
Няма действащ регистър на посетителите на исторически и музейни обекти в община Дупница тъй като липсва местна регулаторна рамка за продажбата на билети за посещения и свързаното с това регистриране на посещенията. По същата причина няма регистър на посетителите на изложбените зали в Околийската къща и Джамията.
Общинската художествена галерия ползва за основна експозиционна площ втория етаж на Околийската къща и в отделни случаи – вътрехрамовото пространство на Джамията, с която са регистрирани като паметници на културата в ансамбъл. В момента художествената галерия има фонд от около хиляда картини. Една част от картините са на стари майстори, а друга – на съвременно изкуство. Галерията разполага с 37 рисунки на Владимир Димитров – Майстора. Голяма част от фонда се състои от творби на Патрики Сандев. В състава на колекциите са творби на Райко Алексиев, Добри Добрев, Димитър Топлийски, Георги Алайков, Асен Ушев, Димитър Казаков – Нерон, Владимир Пешев и др. Галерията организира изложби на творци от страната и чужбина, както и поетични вечери, представяния и други.
Общински драматичен театър „Невена Коканова“ е създаден през 1991 г. Той е единственият театър в община Дупница и агломеративния район на общината. Театърът се помещава в реконструираното през 1983 г. читалищно крило. Разполага със зрителна зала с 420 места, сравнително добре оборудвана сцена – широчинна при порталите 9, 20 м., въртящ се диск с диаметър 9 м., оркестрина кола, 25 подемника (10 моторни) за декори и облекло на сцената. Театърът разполага още с един собствен апартамент в сградата (преоборудвани две гримьорни за временно пребиваващи персонал, режисьори, актьори и др.), една репетиционна зала, четири гримьорни, две канцеларии. Сградата е ремонтирана със средства на Националния доверителен екофонд през 2013 г. Театърът има собствена театрална трупа и програма, включително с гастроли в страната. Има трайна тенденция за обогатяване на театралния афиш в последните четири години. На дупнишка сцена гостуват едни от най-добрите трупи и постановки в страната. Театралната публика в региона не е достатъчна за самоиздръжка на театъра. През творческата 2012 г. 8 421 зрители са посетили 23 представления и са кумулирали приходи в размер на 18 538 лева. Отбелязва се тенденция свързана с увеличаване на приходите и посещенията при увеличен брой представления. Разработването на иновативни културни продукти и ориентирането към различни публики е един от начините за поддържане и развитие на театралното изкуство в Дупница. В 2014 г. община Дупница осъществява проект фокусиран върху съчетаването на визуално и театрално изкуство с подкрепата на ОП „Регионално развитие“. Близостта до центровете на театралното изкуство в София и Благоевград може да бъде разглеждана както като рискова за оцеляването на театралното изкуство и публика в Дупница, така и като шанс, особено ако можем да привлечем публики на алтернативни и иновативни визуални и театрални продукти, ползващи нетрадиционни пространства и комуникационни форми. Това поставя още веднъж въпроса за развитие на иновативна културна инфраструктура и пространства в Дупница. Инвестициите в такава не само ще променят архитектурния облик на градския център, но ще позволят оползотворяване на пространства, които класически не се възприемат като произвеждащи културни продукти (площади, открити сцени, стълбища и стени, изоставени и разрушени фабрични сгради и т.н).
На територията на общината има 13 регистрирани читалища. В община Дупница има общински духов оркестър и общински мажоретен състав, създаден през 2010 г. Всички танцови групи, ансамбли и състави, като изключим фолклорен танцов ансамбъл „Актавис“, функционират като част от дейността на читалищата и общинските училища. В община Дупница има четири хора – мъжки, смесен, момчешки и туристически, 2 фолклорни танцови ансамбъла – „Актавис“ и ансамбъла към читалище „Зора 1858“, 2 танцови формации за съвременно танцово изкуство – „Денс машийн“ и „Вива“, 4 детски вокални групи, 1 детска сатирична група, детска фолклорна група „Крайниче“. В селата Джерман и Червен брег функционират 2 самодейни кукерски групи, а в града е съставът за стари градски песни „Ноктюрно“. Към самодейните групи в Дупница е и клуб „Здраве“ на ветераните-спортисти.