В Дупница се осъществява дейност Туристическо дружество „Рилски езера“. Дружеството е регистрирано по закона за юридическите лица с нестопанска цел, за осъществяване чрез доброволен труд на дейности за реализиране на: туризъм, алпинизъм, ориентиране, обучения по планинска безопасност и устойчиво управление на природни ресурси, природозащитни и други дейности със 100 годишна история. През 2011 г. ТД „Рилски езера” навърши 100 години. Дружеството разполага с 230 члена. В редиците си има над 20 професионални щатни планински спасители, водачи и ски учители, както и 12 нещатни планински спасители. ТД Рилски Езера стопанисва и притежава хижа „Скакавица“ и хижа „Рилски eзера“. Основател е и се грижи за следните клубове: Младежка секция по пешеходен туризъм, спортен клуб, клуб по парапланеризъм, колоездачен клуб, клуб по скално катерене и алпинизъм. Развива курсове по повечето планински спортни дисциплини, както и курсове за професионални планински водачи. Обучили са стотици млади хора в различни спортни планински дисциплини, провели сме и десетки курсове за планински спасители. Дружеството поддържа и пешеходната инфраструктура – разчистване на пътеки, обновяване+ на маркировки и др. – в района на стопанисваните от него хижи.
Градът е изходна точка за туристически маршрути към Седемте Рилски езера, Рилския манастир, х. Иван Вазов, х.Скакавица, водопада Скакавица и други.
Концепция за дългосрочно развитие на система „Културно наследство“ в Община Дупница
Концепцията за опазване, дългосрочно и пълноценно развитие на КН, се основава на разбирането за съдържанието и обхвата на КН. То включва нови типове ценности, обхваща нови пространства и определя композиционното и естетическото изграждане на територията. Концепцията за развитие на системата КН се състои в изграждането на интегрирано опазване на културното наследство чрез система от териториални режими и планове. На територията на община Дупница има множество археологически обекти, съгласно АИС АКБ, които са частично проучени и представляват културен потенциал за територията. В градските и извънградските територии в общината са налични множество единични архитектурно-строители, художествени и исторически културни ценности, които определят културната идентичност на района и са с потенциал за развитие. Съгласно действащата нормативна база режимите са основен инструмент на териториалното управление с цел опазване на културният ресурс на територията. Те включват съвкупност от правила, норми и предписания, които се прилагат в определен териториален обхват с цел опазване обекта на културното наследство и неговата среда. Поради наличието на множество археологически обекти на територията на общината, за които има изготвени режими по АИС АКБ, но липсват допълнителни предписания за опазването на конкретния обект, се предвиждат режими, съответстващи на режимите по АКБ.
Ткин А Режим на територии от единични археологически обекти с охранителната им зона с режим „А“ по АКБ, както и 2 обекта от списъка на НИНКН, които са с „национално значение“.
Ткин Б Режим на територии от единични археологически обекти с охранителната им зона с режим „Б“ по АКБ, както и 5 обекта от списъка на НИНКН, които са с „местно значение“.
Към момента липсва информация за обекти на територията на община Дупница, които са с потенциал за определянето им като културна ценност. Поради този факт ОУПО не предвижда обособяването на територия пТкин – потенциален устройствен режим за територии с наличие на обекти и и характеристики, които не са придобили статут на НКЦ по реда на ЗКН, и за които следва да се извършат необходимите предварителни действия за статут, за юридическа защита и управление. За териториите с режим на културно-историческа защита по възлагане на община Дупница или по инициатива и при възлагане и финансиране от заинтересувани лица, освен подробни устройствени планове се изготвят Планове за опазване и управление на недвижимите културни ценности. Предвижданията на одобрени устройствени схеми за опазване на обектите на КИН са основа за изработване на по-подробни проекти за реставрация, консервация и експониране на КЦ. След иницииране и изготвяне на актуализиран списък на културните ценности се предлага изготвяне на План за опазване и управление на недвижимите културни ценности в община Дупница. За целта е необходимо спазването на чл.81 и чл.82 от ЗКН, а заданието за изработване на План за опазване и управление се обсъжда от НСОНКН към Министерство на културата в съответствие с ЗКН.